• Odkrywamy przepis na sukces w branży gastronomicznej. Relacja z wyjazdu w ramach projektu Ponadnarodowej Mobilności Uczniów

      

     Za nami pierwsza mobilność w ramach projektu „Niesamowita podróż po kuchni greckiej. Praktyczny poradnik prowadzenia greckiej restauracji”. Przypomnijmy, że inicjatywa ta realizowana jest dzięki przyznanemu szkole finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.

     Wielka grecka przygoda rozpoczęła się 3 października 2021 roku. W wyjeździe uczestniczyło 16 uczniów wyłonionych w rekrutacji, którym towarzyszyła kadra nauczycielska. Sama podróż potrwała ponad 20 godzin, upłynęła jednak w bardzo komfortowych warunkach, a perspektywa nadchodzących wrażeń sprawiła, że droga nie dała się uczestnikom we znaki. Zajęcia merytoryczne w projekcie zajęły 10 dni i rozpoczęły się już pierwszego dnia po przyjeździe. Oczywiście, najpierw nadszedł czas na zapoznanie z greckimi mentorami, którzy wspólnie z polską kadrą zaprezentowali szczegóły projektu. Tematyka mobilności stanowiła niemałe wyzwanie, a dodatkowo uczniowie mieli pracować ze swoimi rówieśnikami z Grecji w ramach zespołów projektowych… Na szczęście młodzież szybko przełamała lody, a zajęcia integracyjne pozwoliły pozbyć się stresu i pokonać obawy przed komunikacją w języku angielskim.

     Jak przebiegały zajęcia w ramach mobilności? Każda z części zaczynała się od wprowadzenia merytorycznego, za które odpowiadali mentorzy. Omówiono m.in. proces projektowania i budowy stron internetowych, zasady związane z SEO i tworzeniem atrakcyjnych treści do internetu, korzystanie z aplikacji Canva, a także elementy takie jak zakładanie działalności gospodarczej w Polsce i w Grecji czy tworzenie biznesplanu. W mniejszych grupach uczestnicy na tej podstawie opracowywali treści na stronę www, które tworzyli i publikowali w ramach zajęć warsztatowych w pracowni komputerowej. Nad czym pochylili się uczniowie? Tego można dowiedzieć się na blogu „Young entrepreneurs”, który powstał w trakcie mobilności.

     Oprócz zajęć tematycznych uczestnicy brali udział w różnego rodzaju warsztatach i zajęciach terenowych. Pierwsze były prawdziwą niespodzianką… Otóż cała grupa udała się do greckiego amfiteatru, gdzie czekał już na nas nauczyciel tańca. Pod jego okiem poznawaliśmy m.in. zorbę, a nasze postępy można zobaczyć m.in. na Facebooku szkoły: https://www.facebook.com/ZSRzarzecze/posts/pfbid02B77m7567udGvj7YQ5E4zQDERxg32b5jGghDeqDi3xYQ3C87bJyStjQnVQve6uBS4l .

     Czym zaskoczyła nas Grecja? Wśród samych pozytywnych wrażeń znalazła się kropla goryczy… Zazwyczaj rozpieszczające słońcem południe dla nas okazało się znacznie mniej łaskawe pod względem pogody. Ale nie ma tego złego – w ten sposób mieliśmy więcej czasu, by w ramach dodatkowych zajęć dopracowywać strony internetowe czy zwiedzać urokliwe zakątki Riwiery Olimpijskiej. Zobaczyliśmy m.in. Stary Panteleimon, Saloniki, wyspę Skiathos oraz Meteory. Tym „topowym” lokacjom towarzyszył także szereg niespodziewanych elementów, jak np. warsztaty kulinarne, baristyczne oraz… gra miejska na lokalnym targu i w dzielnicy restauracyjnej. Z jednej strony mogliśmy więc poznawać wspaniałą kulturę Grecji, z drugiej we wszechstronny sposób zwiększaliśmy naszą wiedzę z zakresu tematyki projektu.

     11 greckich dni minęło niesamowicie szybko. Wydawać by się mogło, że dopiero co pełni obaw udawaliśmy się po raz pierwszy do Leptokarya General School, a wtem nadszedł już czas na pożegnanie z greckimi kolegami i koleżankami. Zakończenie projektu odbyło się w formie oficjalnego pożegnania, podczas którego mentorzy podsumowali rezultaty mobilności. Doceniono wysiłek włożony w opracowanie stron internetowych czy rozwój kompetencji interdyscyplinarnych, czego potwierdzeniem jest to, jak dobrze poradzili sobie uczestnicy we wszystkich aspektach programu. Uczniowie otrzymali certyfikaty. To więcej niż pamiątkowe dyplomy – to potwierdzenie, że nasza młodzież odważyła się uczestniczyć w międzynarodowym projekcie, uzyskując doskonałe efekty!

     Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z wyjazdu. Więcej informacji oraz materiały foto i video można znaleźć na Facebooku szkoły.

     Przypominamy, że już wiosną odbędzie się druga mobilność w ramach inicjatywy „Niesamowita podróż po kuchni greckiej. Praktyczny poradnik prowadzenia greckiej restauracji”.